Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Rejestracja zwierząt chronionych do 31 października br.

Do końca października br. w Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie–Koźlu należy zarejestrować zwierzęta chronione. Posiadanie zwierzęcia nie wpisanego do rejestru jest wykroczeniem.

Rejestracji podlegają m.in.: papugi (wszystkie ary, amazonki, rozelle, żako, kakadu, itp.; z wyjątkiem papużek falistych, nimf i aleksandretty obrożnej, pozostałe gatunki papug są chronione i wymagają rejestracji), żółwie (m.in. żółw stepowy, żółw iberyjski, żółw grecki), węże boa i pytony, legwany, warany, wszystkie kameleony, skorpiony, pająki ptaszniki.

Ochronie, a więc i obowiązkowi rejestracji, podlegają nie tylko żywe zwierzęta, ale także okazy martwe lub przedmioty z nich wykonane.

W 1990 roku Rzeczpospolita Polska ratyfikowała umowę międzynarodową: „Konwencję o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem” czyli tzw. „Konwencję Waszyngtońską” (w skrócie CITES).
Nakłada ona liczne ograniczenia na handel zwierzętami uznanymi za zagrożone wyginięciem. Zasady te na terenie Polski regulują postanowienia ustawy o ochronie przyrody. Zgodnie z art. 27d ustawy zabronione jest przywożenie do Polski zwierząt wymienionych w załączniku do Konwencji Waszyngtońskiej, bez specjalnych zezwoleń wydanych przez kraj pochodzenia zwierzęcia oraz przez polskie Ministerstwo Środowiska.
Dla osób posiadających w domu egzotyczne zwierzęta, a także dla hodowców czy właścicieli sklepów zoologicznych bardzo ważna jest treść art. 27e ustawy o ochronie przyrody. Zabrania on samego posiadania zwierzęcia wymienionego w załączniku do Konwencji Waszyngtońskiej (a więc żółwi, węży, kameleonów, legwanów, waranów) bez zgłoszenia go do specjalnego rejestru prowadzonego przez starostę.
Przepis dotyczy absolutnie wszystkich posiadaczy zwierząt, nie tylko zawodowych hodowców czy handlarzy. Każdy kto ma w domu żółwia, papugę czy egzotyczną jaszczurkę, powinien upewnić się czy nie jest to gatunek chroniony, a jeśli tak, to należy natychmiast zgłosić się do Starostwa Powiatowego celem dokonania rejestracji zwierzęcia. Niedopełnienie tego obowiązku jest karane aresztem lub grzywną – i oczywiście przepadkiem zwierząt. Przepis wcale nie dotyczy jedynie zwierząt przywiezionych zza granicy - tak samo należy rejestrować zwierzęta urodzone w Polsce!.
ABY ZAREJESTROWAĆ ZWIERZĘ, NALEŻY PRZEDSTAWIĆ ŚWIADECTWO JEGO LEGALNEGO PRZYWIEZIENIA DO POLSKI LUB ZAŚWIADCZENIE WETERYNARZA STWIERDZAJĄCE FAKT URODZENIA ZWIERZĘCIA W NIEWOLI.
Należy zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu z wypełnionym wnioskiem zawierającym dane wnioskodawcy, nazwy gatunkowe rejestrowanych zwierząt i ich ilość w sztukach, podać miejsce i krótki opis miejsca przetrzymywania (hodowli) zwierząt, oraz cel ich posiadania. Wydział Ochrony Środowiska dysponuje gotowym formularzem Wniosku o wpis do rejestru oraz Dokumentem rejestracyjnym.
Do wniosku należy załączyć dokumenty (lub ich kopie) poświadczające pochodzenie zwierzęcia - zezwolenie na wwóz do kraju (lub zezwolenie na pozyskanie zwierzęcia z natury) - tzw. dokument CITES wydany przez Ministerstwo Środowiska (żółta kopia), lub dokument wydany przez urzędowego lekarza weterynarii potwierdzający urodzenie zwierzęcia w Polsce, w niewoli. Jeśli zakupu zwierzęcia dokonaliśmy w kraju, należy załączyć wypis z rejestru otrzymany od poprzedniego właściciela. Jeśli przy kupnie nie otrzymaliśmy potrzebnych dokumentów, oznacza to, iż zwierzę sprzedano nam nielegalnie. Nieuczciwego sprzedawcę można zgłosić Państwowej Inspekcji Handlowej.
Za rejestrację zwierząt pobierana jest opłata skarbowa: 5 złotych za złożenie podania i 50 groszy za każdy załącznik, a za wydanie zaświadczenia o wpisie z rejestru - 11 złotych. W przypadku zmiany miejsca przetrzymywania zwierząt lub zmiany danych w rejestrze (np. zmiana ilości zwierząt), należy powiadomić o tym urząd w ciągu 14 dni.

Obowiązek rejestracji spoczywa także na pojedynczych osobach fizycznych posiadających chronione zwierzęta w celach niekomercyjnych. Kupując nawet jednego żółwia czy papugę w sklepie zoologicznym, w ciągu 2 tygodni od zakupu należy zgłosić się w urzędzie celem rejestracji.

Dokładne informacje na temat rejestracji zwierząt egzotycznych oraz lista gatunków podlegających rejestracji na stronie internetowej www.cites.pl.
Szczegółowych informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.


Barbara Adamiak

Rzecznik Prasowy
Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu