Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

O rejestracji pojazdów sprowadzonych z zagranicy

Kilkadziesiąt rejestracji dziennie

W maju br. w Wydziale Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu zarejestrowano ogółem 420 pojazdów, natomiast w czerwcu odnotowano 656 rejestracji (w tym 304 sprowadzonych z zagranicy używanych pojazdów). Ta tendencja wzrostowa utrzymuje się i w lipcu, gdzie dziennie dokonuje się 35 rejestracji pojazdów. W poprzednim okresie takich rejestracji dokonywano około 16.

Mimo podjętych działań organizacyjnych, przesunięć dokonanych w ramach wydziału komunikacji, w dalszym ciągu do rejestracji pojazdów ustawia się kolejka oczekujących. Procedura związana z rejestracją pojazdu trwa od minimum 30 minut do nawet 1 godziny - zależy to od stopnia skomplikowania sprawy.

W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy, jego właściciel dołącza do wniosku o rejestrację następujące dokumenty:
1) dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, rachunek, faktura itp.),
2) dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany,
3) dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego, lub
- dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium RP, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego,
- zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające:
a) uiszczenie podatku od towarów i usług, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego, lub
- brak obowiązku, o którym mowa w lit. a,

4) zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

W przypadkach określonych w przepisach o podatku od towarów i usług zaświadczenie, o którym mowa wyżej, może być zastąpione fakturą z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług.

Rejestracji pojazdów dokonuje starosta właściwy na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Jednak przed złożeniem wniosku właściciel pojazdu jest zobowiązany uzyskać odpowiedni dokument potwierdzający zapłatę akcyzy w urzędzie celnym, następnie zwraca się do miejscowego urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku od towarów i usług VAT. W dalszej kolejności pojazd ten podlega przeglądowi technicznemu. Po spełnieniu wyżej opisanych procedur z wynikiem pozytywnym, następuje rejestracja pojazdu.

W okresie obowiązywania nowych przepisów, czyli od 1 maja 2004 r., zniesiono wymóg dokumentowania spełnienia przez pojazdy sprowadzone, normy EURO-2 w zakresie emisji spalin. Nastąpił wtedy gwałtowny napór na rejestrację sprowadzonych używanych pojazdów. Są to przeważnie pojazdy ponad 10-letnie, najczęściej roczniki 1988 – 1991. Nowsze roczniki zdarzają się bardzo rzadko.

Wydział komunikacji stoi przed nowym wyzwaniem, trwają prace, pomimo naporu spraw bieżących, związane z personalizacją dowodu rejestracyjnego w jednym miejscu. Wdrażany jest nowy program informatycznej obsługi petentów, w chwili obecnej pracownicy wydziału są po jednodniowym przeszkoleniu w tym zakresie. Zgodnie z ustalonym harmonogramem pracy - w sierpniu przez dwa dni wydział komunikacji będzie nieczynny. Jest to związane z przygotowaniem do migracji bazy danych z obecnie użytkowanego systemu informatycznego do nowego programu informatycznego.

Szczegółowych informacji dotyczących rejestracji pojazdów sprowadzonych z zagranicy udzielają pracownicy Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie – Koźlu,
tel. (077) 472 32 00 lub 472 32 01 wew. 34, 35, 36, 37.

Barbara Adamiak
Rzecznik Prasowy
Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu